Najdete nás na Facebooku
Jsme na google+
Náš Pinterest
VSTUP DO E-SHOPU
E-shop

JARNÍ SPUŠTĚNÍ JEZÍRKA

Pro spuštění techniky na jaře a jejím vypnutí před zimou obecně platí, že cirkulaci vody v jezírku vypínáme co možná nejpozději a zapínáme co nejdříve, samozřejmě s ohledem na aktuální počasí.
Stejně jako na podzim jde pouze noční mráz, který by mohl způsobit zmrznutí vody v trubkách, či hadicích a následně způsobit jejich poškození, časté bývá také namrzání přitékající vody do jezírka, která se tak může dostat mimo něj. Proto musíme bedlivě sledovat jarní výkyvy teplot.

Obnovení proudění vody má na jezírko a všechny jeho obyvatele blahodárný vliv. Pohyb vody umožní její účinnější odvětrání a prokysličení. Cirkulující voda přináší živiny a kyslík také pro znovu se obnovující nárůsty filtračních bakterií, tzv. biofilmy, které se vytváří na všech površích pod vodní hladinou. Od 5 °C teploty vody v jezírku se rozbíhá proces nitrifikace, který ve studené stojaté vodě téměř ustal.

Pro ryby, které přečkaly zimu, nastává nejkritičtější období roku. Oslabené dlouhým půstem a těžkými životními podmínkami, se pomalu začínají rozplavávat. Jejich trávicí ústrojí ještě není připravené na přijímání potravy a přitom jsou nuceny pohybem vydávat poslední zbytky energie. Velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí ryby dále oslabují. Radost každého chovatele, že ryby ve zdraví přečkaly zimu, protože plavou, může být předčasná.

Co bychom tedy měli v této době udělat?

  • Filtraci spouštíme co možná nejdříve. Pro spuštění neexistuje žádné univerzální datum, je nutné pouze pečlivě sledovat předpověď počasí. Pro rychlé zlepšení životních podmínek v jezírku je spuštění filtrace zásadní.
  • Před spuštěním čerpadla vyzkoušejte, např. pomocí šroubováku, zda se volně otáčí rotor s lopatkami. Pomocí kyseliny solné vyčistíme rotor i stator čerpadla od usazeného vodního kamene.
  • Uzavřete "zimovací" výpustné ventily na potrubí a filtraci.
  • Je potřeba zkontrolovat funkčnost UV lampy, vyměnit zářivku, kyselinou solnou vyčistit trubici z křemíkového skla, která ji kryje od vody. Zkontrolovat všechna těsnění a kontakty UV lampy.
  • Po spuštění cirkulace propláchneme, vyčistíme dnové sání i skimmer (hladinový sběrač). Jezírko často kontrolujeme, zda vše běží jak má a neztrácí se voda.
  • Dno a stěny jezírka co nejdříve vyčistíme od usazenin pomocí vysavače, dnové síťky a kartáče. S větší obměnou vody nebo se závažnějším zásahem v jezírku čekáme na teplejší období.
  • Podle objemu jezírka doplníme přiměřené množství startovacích bakterií. Dávku rozdělíme na čtvrtiny, které po týdnu rozlejeme nebo rozsypeme po komorách ve filtru. Zároveň s aplikováním bakterií vypneme na 24 hodin UV lampy. Vytvoření rovnováhy mezi počtem bakterií a množstvím látek, které mají ,,zpracovat" je složitý proces, který trvá delší dobu. Přidávání startovacích bakterií je tím efektivnější, čím je vyšší teplota vody v jezírku, proto je výhodné odpovídající balení rozdělit na více dávek a dávat po týdnu v prvních jarních měsících. Pomalému rozběhu biologické části filtrace je nutné přizpůsobit i množství krmení.

 

Co nesmíme udělat a na co je ještě brzo?

  • Ryby nekrmíme. Trávicí ústrojí ryb není ještě na potravu připravené. Opatrně začínáme krmit, až voda dosáhne teploty 10 °C nebo až ryby začnou jevit zájem o potravu na hladině. Doporučujeme krmit lehce stravitelným krmivem Wheat Germ. Toto krmivo je vhodné dále obohatit o vitamíny a probiotika, které pomohou rybám opět posílit imunitu. Pro rychlé a účinné povzbuzení přirozené obranyschopnosti organismu ryb opět doporučujeme zejména Vitamín C, Beta Glucan a česnekový koncentrát.
  • Přípravky proti růstu řas má smysl aplikovat až při teplotě nad 10 °C.


Seznam rubrik v této kategorii

JEZÍRKA BANAT, s.r.o. se sídlem Hněvotín 540, PSČ 783 47, IČ 278 13 070, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 52528, odkaz na OR