Najdete nás na Facebooku
Jsme na google+
Náš Pinterest
VSTUP DO E-SHOPU
E-shop

Jarní spuštění jezírka

Vaše jezírko po letošní tvrdé zimě, pomalu začíná ožívat. Pro ryby, které přečkaly zimu, nastává nejkritičtější období roku. Oslabené dlouhým půstem a těžkými životními podmínkami, se pomalu začínají rozplavávat. Jejich trávící ústrojí není ještě připravené na přijímaní potravy a přitom jsou nuceny na pohyb vydávat poslední zbytky energie. Velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí, ryby dále oslabují. Radost každého chovatele, že ryby ve zdraví přečkali zimu, protože plavou, může být před časná.

Co bychom tedy měli v této době udělat?

  • Filtraci spouštíme co možná nejdříve. Pro spuštění neexistuje žádné univerzální datum, je nutné pouze pečlivě sledovat předpověď počasí, abychom zachytili případný silnější noční mráz, který by mohl poškodit potrubí, případně zbůsobit zamrznutí výtoku z filtru. V těchto případech je nutné cirkulaci vody opět vypnout. Pro rychlé zlepšení životních podmínek v jezírku je spuštění filtrace zásadní.
  • Před spuštěním čerpadla vyzkoušejte, např. pomocí šroubováku, zda se volně otáčí rotor s lopatkami v čerpadle. Sací koš čerpadla, rotor i stator, případně vyčistit pomocí kyseliny solné od vodního kameme
  • uzavřít "zimovací" výpustné ventily na potrubí a filtraci
  • prohlédnout případně vyčistit filtr, připojit ho do systému
  • po spuštění cirkulace propláchneme, vyčistíme dnové sání i skimmer (hladinový sběrač). Jezírko často kontrolujeme, zda vše běží jak má a neztrácí se voda
  • Vyčistit dno jezírka, můžeme vysavačem nebo síťkou, ale s větší obměnou vody nebo se závažnějším zásahem v jezírku čekáme na teplejší období.
  • podle objemu jezírka, dokoupíme přiměřené množství startovacích bakterií. Dávku rozdělíme na čtvrtiny, které po týdnu nalejeme, či nasypeme přímo po komorách ve filtru. Pokaždé po přidání bakterií vypneme, alespoň na 24hodin UV lampu. Vytvoření rovnováhy mezi poštem bakterií a množstvím látek, které mají ,,zpracovat" je složitý proces, který trvá delší dobu. Přidávání startovacích bakterií je tím efektivnější, čím je vyšší teplota vody v jezírku, proto je výhodné, odpovídající balení rozdělit na více dávek a dávat po týdnu po první jarní měsíce. K pomalému rozběhu biologické části filtrace je nutné přizpůsobit i množství krmení.
  • zkontrolovat funkčnost UV lampy, vyměnit zářivku, vyčistit krycí křemíkovou trubici od vodního kamene

 

Co nesmíme udělat a na co je ještě brzo

Ryby nekrmíme

Trávící ústrojí ryb není ještě na potravu připravené. Opatrně začínáme krmit až dosáhne teploty vody 10°C a to lehce stravitelným krmivem. Doporučujeme WHEAT GERM nebo FUYUFUJI – ALL WEATHER z naší nabídky krmiv. Tato krmiva je vhodné dále obohatit o vitamíny a probiotika, které pomohou rybám opět posílit imunitu.

Přípravky proti růstu řas mají smysl aplikovat až při teplotě nad 10°C.Seznam rubrik v této kategorii

JEZÍRKA BANAT, s.r.o. se sídlem Hněvotín 540, PSČ 783 47, IČ 278 13 070, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 52528, odkaz na OR