Najdete nás na Facebooku
Jsme na google+
Náš Pinterest
VSTUP DO E-SHOPU
E-shop

Údržba jezírka před zimou a jeho zimní provoz

Příprava zahradního jezírka na zimu a zimní provoz

O zahradní jezírko pečujeme celou sezonu ale s postupným ochlazováním se v jezírku mění podmínky. Rostliny se zatahují do kořenů a metabolismus ryb se postupně zpomaluje a připravuje na zimní spánek. Pojďme si projít co je potřeba udělat pro úspěšné překonání zimy.

Během srpna a září, kdy rozdíly mezi teplotou vody přes den a v noci jsou minimální, se snažíme do Koi a ostatních ryb dostat co možná nejpestřejší stravu, obohacenou o probiotika, vitamínypotravinové doplňky, které je možné snadno nastříkat na krmivo. Ryby v tomto období většinou velmi dobře přijímají nabízenou potravu.

Metabolismus vašich ryb se řídí teplotou vody. Obecně platí, že ryby přestáváme krmit při dlouhodobějším poklesu teploty vody v jezírku na 10°C a méně, kdy Koi ztrácejí o potravu zájem a jejich aktivita se výrazně zpomaluje, organismus se připravuje na zimu.

S ochlazením, kdy se začne zvětšovat rozdíl mezi teplotou vody přes den a v noci a průměrná teplota klesne na přibližně 15°C, je dobré zvolit lehce stravitelné krmivo, které tolik nezatěžuje trávení ryb. V naší nabídce je takovým vhodným krmivem Wheat germ (pšeničné klíčky). Těmito granulemi krmíme až do poklesu teploty na 10°C, kdy přestáváme krmit úplně. Po celou zimu potom Koi nekrmíme, ani při případném krátkém oteplení, protože z trávícího traktu ryb se v období zimního útlumu ztrácí trávící enzymy. Krmením Koi v této době bychom jim naopak mohli ublížit. Přes zimní měsíce je taktéž většinou vypnutý filtrační systém a případné zbytky krmiva by výrazně zhoršily prostředí v jezírku.

Krmivem Wheat germ můžeme krmit také na jaře, kdy se voda pomalu ohřívá nad 10°C a ryby začínají pomalu přijímat potravu.

nabídka krmiva wheat germ

Zimoviště

Pokud se chcete těšit z Koi i v zimě a rádi byste jim poskytli ty nejlepší  podmínky, můžete jim postavit tzv. zimoviště v domě či zimní zahradě, nebo skleníku. Velkou výhodou při tomto chovu je, že se ryby nevysilují během zimní pauzy a pěkně rostou. Zimoviště můžete nechat v chladné místnosti s přirozeným nebo umělým světlem s teplotou okolo 10°C. Při těchto podmínkách nekrmíme a postačí vodu pouze základně filtrovat, zajistit vzduchování a pravidelně obměňovat část vody.

Nejlepší způsob, pokud to podmínky dovolí, je zbudovat zimoviště v teplé nebo temperované místnosti. Za těchto okolností můžeme ryby přikrmovat, je však nutné mít zapojenou odpovídající filtraci a vzduchování. Teplotu držíme na 18 -20°C. Zimoviště vždy napouštíme vodou z jezírka do níž teprve přelovíme ryby (aby nezaznamenaly žádný rozdíl v teplotě a složení vody).

Bahenní rostliny

Po příchodu prvních mrazíků je nutné zaměřit pozornost na bahenní rostliny. Jejich listy a nadzemní části jsou již v této době nevzhledné a míza rostlin je stažená do cibulek a kořenů. Mimo hladinových výhonů vachty trojlisté, jejichž výhony vydrží i zamrzlé v ledu, odstraníme nadzemní části všech rostlin. Dlouhé stonky a listy leknínů ostříháme pomocí nůžek s kleštěmi. Jako názornou ukázku jsme pro Vás nafotili "firemní"  jezírko po právě zmíněné údržbě nůžkami a prohlédnout si je můžete pod článkem.

Listy rostlin odstraňujeme proto, že během zimy uhnívají, padají na dno jezírka a při jejich tlení vznikají jedovaté plyny, které zhoršují rybám zimování. Radikálního ostříhání se nemusíte obávat, na jaře znovu obrazí. Dno jezírka je nutné před příchodem prvních mrazů dobře uklidit vysavačem nebo dnovou síťkou. Odstraňování nečistot ze dna i z celého jezírka je velmi důležité během celého roku, ale naprosto nezbytné před zimou.

Prodej  nůžek s kleštěmi

Filtrace

Pokud je váš filtr umístěn nad úrovní hladiny jezírka, sledujeme předpověď počasí a s prvními většími mrazy (-5°C) filtraci vypneme, vypustíme z ní vodu a otevřeme ventily (šoupata). Obecně vždy platí, že se snažíme mít zapnutou filtraci co nejdéle a jarní spuštění provádíme co nejdříve. Vodu vypustíme také z hadic, potrubí a všech míst, kde by mohla zamrznout a napáchat škody. Čerpadlo a UV lampu schováme do prostoru, kde nemrzne a dlouhé zimní večery využijeme k jejich údržbě. U čerpadla vyjmeme a zkontrolujeme rotor, je vhodné jeho omytí v kyselině chlorovodíkové, abychom jej zbavili vodního kamene. Stejnou kyselinu použijeme k očištění statoru čerpadla a křemíkové trubice u UV lampy. Po ošetření dobře opláchneme čistou vodou.

U gravitačních filtrací a filtrací, které máme schované v šachtách a nehrozí jejich poškození mrazem, můžeme cirkulaci vody nechat zapnutou.Při zimní cirkulaci vody je možné vyměnit filtrační čerpadlo za čerpadlo slabší a to až o poloviční výkon.

 

Vytvoření nezamrzajícího otvoru v ledu a provzdušnění během zimy

Pro úspěšné zimování vašich ryb, je nutné z důvodu přístupu vzduchu a naopak odventilování jedovatých plynů udržovat část hladiny bez ledu. Je naprosto špatné otvor v ledu vysekávat, vyřezávat nebo rozbíjet. Hluk a otřesy rybám velmi vadí nehledě k možnosti protržení fólie. Velikost otvoru v ledu se řídí objemem jezírka a počtem ryb. Otvor lze vytvořit mnoha způsoby:

 

 

1) Použitím vzduchovacího kompresoru. Kompresor umísťujeme do prostředí s nízkou vlhkostí, kvůli častému vytváření vodního kondenzátu, který následně zamrzá v přívodních hadičkách a znemožňuje přístup vzduchu ke vzduchovacím kamenům. Vždy menší vlhkost je mimo budovu. Vzduchovací kameny nebo placky umísťujeme do vody nad nejhlubší místo jezírka(nikoliv však na dno) ale zavěšujeme je cca 50 cm hluboko pod hladinu, aby nemohlo dojít k ucpání vzduchovacího kamene.

Prodej vzduchování.

 

 

2) Použitím Icefree od firmy Oase.Toto pouze 5W čerpadlo, které je zavěšené na polystyrénovém plováku, je vhodné do všech jezírek při normální osádce ryb a do 20m3 vody v jezírku je to nejpoužívanější způsob udržení otvoru v ledu. Voda je čerpadlem tlačena vzhůru k hladině, kde narazí na polystyrenový plovák čímž rozvlní hladinu. Polystyrénový plovák upevníme např. pomocí rybářského vlasce nad nejhlubší místo jezírka tak, aby čerpadlo nebralo vodu ode dna, kde by mohlo dojít k ucpání krytu čerpadla. Při hloubkách 1,2 m a nižších zkrátíme přiměřeně výtlakovou hadičku.

Prodej oase-icefree.

3) Použitím čerpadla se zkráceným oběhem. Máme-li v jezírku hodně ryb a u jezírek s objemem větším než 20 m3 zajišťujeme otvor v ledu pomocí čerpadla s nízkou spotřebou, které opět zavěsíme nad nejhlubší místo v jezírku cca 1m pod hladinu, výtlakovou hadici vyvedeme cca 50 cm nad hladinu, ohneme ji zpět a necháme vodu volně dopadat do jezírka. Tímto jednoduchým řešením zajistíme dostatečné provzdušnění vody i vytvoření otvoru v ledu. Tento způsob používáme i u nás u všech jezírek v areálu firmy, kde si to můžete v zimních měsících prohlédnout v praxi.

 

4) Pontec PondoPolar Air. Udržuje nezamrzající otvor na hladině jejím rozvlněním vzduchovacím kompresorem. Vzduchovací kámen je zavěšený pod hladinou pomocí plováku z odolného polystyrenu.

Výhody jsou velmi nízká spotřeba a možnost výměny membrány. Nevýhodou je možnost zamrznutí kondenzátu v přívodní hadičce nebo zanešení vzduchovacího kamene nečistotami. PondoPolar Air je vhodný pro malá jezírka do 10m3. Doporučujeme umístit nad nejhlubší část jezírka a komůrky ve spodní části vyplnit štěrkem. Spotřeba PondoPolaru Air je 2W, délka přívodního kabelu ke kompresoru je 1,5m a délka vzduchovací hadičky 7,5m.

 

5) Pontec PondoPolar. Udržuje nezamrzající otvor na hladině pomocí odoného polystyrenového plováku s otvory pro výměnu plynů. Je vhodný pro jezírko bez elektrického připojení. Nevýhodou je, že vytvoří velmi malý otvor v ledu a je to pouze pasivní ochrana proti zamrznutí. Umístěte nad nejhlubší část jezírka a komůrky ve spodní části vyplňte štěrkem.

Plováky proti ledu na e-shopu

 

6) Ice Free Thermo. Udržuje nezamrzající otvor na hladině pomocí topné spirály. Topení se aktivuje pouze při poklesu teplot pod hranici mrazu.

Topné těleso je upevněno do plováku z odolného plystyrenu. Funguje i při velmi silných mrazech, aktivuje se jen hrozí-li zamrznutí hladiny. Nevyhodou je, že Ice Free Thermo udržuje poměrně malý otvor v ledu a je u něj větší spotřeba elektrické energie. Používejte v jezírkách do 20m3. Ice Free Thermo umístěte nad nejhlubší část jezírka. Ice Free Thermo je k dispozici ve dvou variantách tedy: Ice Free Thermo 200 a Ice Free Thermo 330.

Plovoucí ohřívače na e-shopu

 

Po dobu, kdy je voda ve vašem jezírku pokryta ledem je vhodné odmetat sníh z jeho povrchu. Jde o to, aby řasa, která se na kamenech a fólii během zimy vytvoří, měla normální denní a noční cyklus. Řasa, jako každá rostlina, ve dne vypouští při asimilaci kyslík, v noci pak při disimilaci kysličník uhličitý. Při ponechání vrstvy sněhu na zamrzlé ploše delší dobu má řasa pouze noční režim a vypouštěním CO2 zhoršuje rybám prostředí. Bruslení a jiné zimní radovánky na zamrzlé jezírko a jeho okolí nepatří. Ryby potřebují k úspěšnému překonání zimy klid.

I při pečlivém dodržení všech zásad a pokynů při zimování Koi, jeseterů a ostatních ryb se může stát, že některé ryby přes zimu uhynou. Minimalizovat ztráty lze zbudováním zimoviště nebo vytvořením podmínek pro zimní filtrování vody. Z tohoto důvodu je dobré jezírko, ryby i kvalitu vody během zimy sledovat, vytvářet si své vlastní postupy a opatření a radit se při tom s profesionály. Pracujeme s živou přírodou, které se snažíme vnutit jakýsi náš řád a je pochopitelné, že nám občas ukáže, kdo je tady pánem.

 

 

Všichni pracovníci firmy Jezírka Banat s.r.o. Vám přejí úspěšné překonání zimy a jsou připraveni Vám poradit.Fotogalerie:Seznam rubrik v této kategorii

JEZÍRKA BANAT, s.r.o. se sídlem Hněvotín 540, PSČ 783 47, IČ 278 13 070, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 52528, odkaz na OR