Najdete nás na Facebooku
Jsme na google+
Náš Pinterest
VSTUP DO E-SHOPU
E-shop

Řasy v jezírku

Řasy jsou mikroskopické jednobuněčné formy živých rostlin, jsou přítomny ve vegetaci, ve vzduchu, v půdě a ve vodě. Řasy patří mezi organismy, které se přirozeně vyskytují ve vodním prostředí. Je známo více jak 700 druhů různých řas a sinic. Pro svůj růst potřebují především světlo a živiny rozpuštěné ve vodě. Zatímco v  přírodních nádržích je většina druhů řas běžnou součástí biotopu a slouží jako zdroj potravy a kyslíku pro plankton a ryby. Tím tvoří významnou složku v potravním řetězci. Vláknité a mikroskopické formy se mohou reprodukovat ohromujícím tempem a mohou smrtelně spotřebovat kyslík. Potřebný kyslík, který je nutný v jezírku s rybami. Může být dodán ostatními vodními rostlinami, které by mohly prosperovat, ale řasy v převaze je potlačují. Přestože rybám jejich přítomnost většinou nevadí, v jezírku jsou řasy nežádoucí hlavně z estetického hlediska. Přemnožení řas způsobuje hladovění nebo utlačování jiných vodních rostlin tak jako blokují přísun slunečních paprsků potřebných pro řádný růst vodních rostlin. Zápach ve vodě a někdy dokonce smrt ryb, zapříčiňuje nadměrný růst planktonických řas. Vláknité řasy často formují hustý porost a znemožňují pohyb ryb, plavání v jezírku. Omezení růstu řas patří mezi nejčastější problémy které musíme u zahradních jezírek řešit. Rozlišujeme dva základní druhy řas:

Mikroskopické druhy řas

Jsou to druhy volně se vznášející ve vodním sloupci, které způsobují zelenou neprůhlednou vodu. Potlačení růstu mikroskopické řasy(zelené vody)je snadné pomocí vhodně zvolené UV lampy, která ultrafialovým světlem o specifické vlnové délce řasu dokonale ničí. UVC světlo, které je i např. součástí slunečního svitu je v UV lampě usměrněno a zesíleno. Čištění vody probíhá pouze v UV lampě, složení vody nijak neovlivňuje ani se ní dál nešíří. UV záření nelze předávkovat.Tento způsob úpravy vody je zdravotně nezávadný, používá se k ošetření vody v bazénech pro plavání kojenců. Při užití UV lampy proti „zelené vodě“ se zcela vyhneme chemickým přípravkům, které proti této řase stejně nemají dlouhodobější účinek. Princip spočívá v neustálém proudění vody přes UV lampu, která ji nepřetržitě čistí. Aby byl tento způsob účinný je nutný nepřetržitý průtok vody UV lampou a filtrací.

Volba UV lampy

Mikroskopická řasa (zelená voda)

Při rozhodování jaký výrobek zakoupit, doporučujeme zvolit značkový přístroj který zaručí spolehlivost a dlouhou životnost. Zdánlivě levné přístroje mají většinou drahé náhradní žárovky a tím se provoz značně prodraží.Další důležitý faktor je průměr a tvar těla  UV lampy, protože pokud je tělo úzké tak voda protéká příliš rychle a voda se nestačí dokonale prosvítit.

Doporučujeme výrobky od Anglické firmy TMC které máme dlouhodobě vyzkoušené na naších realizacích.

Životnost zářivkové trubice v UV lampě je přibližně 1 rok, po této době je nutné ji vyměnit, protože i když dál svítí, tak velmi výrazně ztrácí výkon.UV zářivková trubice je od vody v UV lampě oddělena krycí křemíkovou trubicí, kterou je potřeba min.1x ročně očistit od vodního kamene. Neprůhlednost této trubice způsobená vodním kamenem snižuje výkon UV lampy. K čištění lze použít domácí přípravky na vodní kámen, ocet popř. kyselinu solnou.

 

 

 

 

Výkon UV lampy :

  • jezírko bez ryb např.koupací na 1m3 vody 1 W výkonu
  • jezírko s menším počtem ryb na 1m3 vody 2 W výkonu
  • jezírko s velkým počtem ryb např.Koi na 1 m3 vody 3 W a víc
  • V případě že neznáme přesný objem vody v jezírku nebo výpočet výkonu UV lampy nám nevychází přesně,vždy doporučujeme zvolit výkonnější model ,protože záření nelze předávkovat.

Vstup do eshopu na UV lampy

 

Vláknité druhy řas

Vláknité řasy

Většinou pevně přirostlé k podkladu nebo tvořící sliznaté shluky, dlouhá vlákna případně se rozrůstá kobercově. Při odtrhnutí ode dna volně plují po hladině. Jakmile se v jezírku zbavíme pomocí UV lampy mikroskopické řasy “zelené vody“ voda se zprůhlední a tím se vytvoří vhodné podmínky pro růst vláknitých a sliznatých řas. Protože UV lampou neodstraníme z vody živiny a po vyčištění od mikroskopické řasy je ve vodě více světla, začnou růst vláknité řasy, kterým jsme odstranili přirozeného konkurenta. Proto se stává, že masivní zařasení vláknitou řasou začne až v době, když je voda průhledná. UV lampa nám v boji proti vláknité řase moc nepomůže, protože řasa roste přisedle v jezírku na folii, rostlinách, kamenech a tak neprojde přes UV lampu, která by ji mohla zničit. Spory řas se nepřetržitě dostávají do jezírek větrem, bouřkovým prachem, deštěm a podobně. Proto nápad s vydesinfikováním jezírka např. Savem nebo chlorem je zcela zbytečný pokus, řasy jsou za několik málo dnů zpět. Rapidně rostou ve stojaté vodě vystavené slunci. Mohou narušovat řádné fungování filtrace v jezírku nebo značně zvyšovat spotřebu chloru v bazénech. Jejich růst podporuje obsah živin ve vodě, světlo a teplota vody.


Omezení růstu vláknité řasy  přirozenou cestou je závislé na mnoha faktorech.
Problém s řasami je obvykle způsoben přebytkem výživných látek v jezírku. Od okamžiku založení jezírka se hromadí v jezírku výživné látky vyplavením z okolní půdy do jezírka například při dešti, spad z ovzduší, krmení ryb, hnojivo z trávníku, zbytky rostlin, rozpuštěné látky ve vodě kterou dopouštíme, odpar atd. Ve starších jezírkách se akumuluje více výživných látek a je tak náchylnější na problém řas.

Jak kontrolovat růst řas

Odstraňování vláknitých řas různými způsoby ne vždy přináší kýžený výsledek. Porost řas lze odstraňovat kartáčem, síťkou nebo podobnými pomůckami. Avšak tyto metody jsou velmi namáhavé a poskytují jen dočasný účinek. V některých případech se může zdát, že řasy rostou tak rychle, jak rychle je odstraňujeme. Zásady jak předcházet přemnožení řas jsou následující:

  • zvolte dostatečně velký, kvalitní filtr
  • pravidelně čistěte filtraci, udržujte čistotu v jezírku
  • pravidelně doplňujte startovací bakterie
  • v jezírku může být jen tolik ryb, kolik zvládne filtrační systém
  • nepřekrmujte ryby, pokud špatně odhadnete množství krmiva, jeho zbytky neprodleně z vody odstraňte
  • vysaďte více rostlin, jsou přirozenou konkurencí řas

Pokud máte na výběr vodu kterou dopouštíte, zvolte tu která má menší obsah rozpuštěných látek, většinou je ta z řadu lepší než ze studny. Studniční může obsahovat zbytky hnojiv, splašků z povrchu a je většinou tvrdá což podporuje růst řas.

Řešení

Pokud nepomůže nic z předchozích doporučení, je nutné aplikovat prostředek proti řase. V naší praxi se nejlépe osvědčil přípravek Algae Away, který již není v nabídce (učinná látka používaná v přípravku Algae Away není na seznamu látek povolených v EU pro úpravu vody). Doporučujeme použít přípravek Algo Univerzal, jehož učinnost je dobrá, projevuje se pomaleji než u přípravku Algae Away. Algo Univerzal řasy přímo nezabíjí, ale zabraňuje jejich růstu. Tím na rozdíl od jiných přípravků nezatěžuje jezírko zbytky odumřelých řas, které jsou zdrojem zákalu a hniloby a působí jako hnojivo pro jiné řasy.

Přípravek Algo Univerzal nemá žádný zaznamenaný negativní dopad na vodní rostliny ani na ryby, které v našem jezírku žijí - KOI kapři, jeseteři, kaprovci, vyza, veslonos.

 Seznam rubrik v této kategorii

JEZÍRKA BANAT, s.r.o. se sídlem Hněvotín 540, PSČ 783 47, IČ 278 13 070, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 52528, odkaz na OR