Najdete nás na Facebooku
Jsme na google+
Náš Pinterest
VSTUP DO E-SHOPU
E-shop

Zahradní jezírko a bezpečnost

Zahradní  jezírko a bezpečnost

Jako firma s dlouholetými praktickými zkušenostmi s výstavbou a návrhy či opravami zahradních jezírek, jsme si vědomi toho, že jezírko může představovat různá bezpečnostní rizika, či mohou nastat situace, na které je třeba pamatovat již při prvotní myšlence na zahradní jezírko na vlastním pozemku. Jako vlastník pozemku máme právo si vytvořit svou zahradu dle svých představ, ale je dobré informovat blízké sousedy o plánované výstavbě vodního prvku na Vaší zahradě. Sousedy by mohlo rušit zurčení potoka, tryskání fontán  a nebo kvákání žab, které se bezpochyby nastěhují aniž, by jste to mohli nějak ovlivnit. Za prvé je rozhodně vhodné mít pozemek zajištěný oplocením a tím zabránit návštěvám pozemku bez přítomnosti  "domácích ". Pokud máme doma vlastní děti či domácí zvířata, můžeme bezpečnost jezírka zajistit několika způsoby, které ovšem nikdy nenahradí osobní dozor a proto - Nikdy nenechávejte u jezírka děti bez dozoru!! Je dobré dětem riziko vysvětlit, aby si byly vědomy hrozícího nebezpečí. Je důležité mít na paměti, že jako vlastníci jezírka jsme odpovědni za nehody a úrazy, které vznikly v souvislosti s provozem jezírka, a kterým by šlo běžně dostupnými prostředky zabránit.

Zajištění jezírka:

  • Oplocení jezírka - pokud se rozhodnete jezírko oplotit, měli bychom zachovat minimální výšku 80 cm a latě postavit svisle, aby plot nelákal k přelézání. Dále by vrátka v oplocení měla být uzamykatelná.
  • Břeh zahradního jezírka - pokud víme, že u jezírka budou bývat děti, je dobré udělat břeh takovým způsobem, aby byl umožněn dětem či zvířatům případný výstup na břeh a tím se sníží riziko utopení.
  • Mřížka - může být ze dřeva , silné plastové sítě či ocelové nebo pokované sítě, ale vždy taková, aby unesla váhu dítěte. Je umístěná těsně pod hladinou na pilířích a nebo na okrajové mělčině. Není to zrovna estetická varianta, ale v zájmu většího bezpečí se to dá tolerovat.
  • Bariéra z rostlin - bariéru můžeme vypěstovat např. z hustého rákosí. Další varianta je výsadba trnitých rostlin, které malé děti spolehlivě odradí. Rostlinou bariéru můžeme kdykoliv zrušit či upravit průchodnost v případě, že již nebude potřeba.
  • Protiskluzové materiály - je vhodné používat v blízkém okolí vodního prvku protiskluzové materiály.
  • Zajištěné mostky, lávky - mostky a lávky musí být kvalitně usazené, dostatečně stabilní a vybavené zábradlím popřípadě bezpečnostním madlem.
  • Doplňková mini jezírka - nezapomeňte před dětmi a zvířaty zajistit i Vaše mini jezírka, která na první pohled za riziko nepovažujete.
  • Elektroinstalace - Na veškerou elektroinstalaci a použitá zařízení si dávejte velký pozor! Zapojení a opravy může provádět pouze odborník . Trvejte na použití technologie a zařízení, které jsou speciálně určené ke stavbě jezírek a mají požadovanou úroveň ochrany. Zvažte i instalaci pojistek zpětného proudu. Pokud zároveň využíváte jezírko ke koupání je nezbytně nutné umístit čerpadlo mimo vodu např. do čerpadlové šachty a zapojit čerpadlo na sucho.
  • Revize - Pamatujte na pravidelnou kontrolu a revizi všech použitých zařízení a materiálů!

 


Seznam rubrik v této kategorii

JEZÍRKA BANAT, s.r.o. se sídlem Hněvotín 540, PSČ 783 47, IČ 278 13 070, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 52528, odkaz na OR