Najdete nás na Facebooku
Jsme na google+
Náš Pinterest
VSTUP DO E-SHOPU
E-shop

Zdravotní problémy ryb v zahradním jezírku

Vždy je lépe nemocem předcházet, než je léčit. Prevence má zásadní vliv na zdraví všech živých tvorů a u ryb ve vašem jezírku to platí dvojnásob. Stav, kdy je nutné vaše miláčky léčit, je většinou už jen vyvrcholením našich chyb v péči o jezírko a ryby v něm. Podávání léčiv je velmi obtížné, nákladné a jen málokdy úspěšné.

Možné příčiny onemocnění:

  1. Přidávání ryb z volné přírody. Někdo v rodině je rybář, případně dostaneme chycenou rybu darem. Vypuštěním do vašeho jezírka riskujete zavlečení parazitů a nemocí. Zásadně se tomu vyhýbáme.
  2. Nákup ryb na tržnicích, zahradnických výstavách, v supermarketech. Nejste-li odborník, nákazu na rybách velmi snadno přehlédnete a často ji nepozná ani neodborný prodejce. Tomuto způsobu nakupování se zásadně vyhýbáme.
  3. Špatné zimování. Přestože ryby zimu přežijí, nevhodné podmínky a nedostatek kvalitního krmiva, vitamínů a pestré stravy během sezóny, mohou zapříčinit vznik virových a jiných nákaz, které se projeví při teplotních výkyvech, většinou brzy na jaře a při podzimním ochlazení. Proto je důležité přes zimu dbát na nezamrzající otvor v ledu, prokysličení vody, odmetání sněhu z ledu, na podzim pak prokrmení ryb vitamíny a vyčištění dna jezírka.
  4. Připouštění vody z okolní řeky, rybníka, kde se vyskytují volně žijící ryby a vodní organismy. Tomuto zdánlivě levnému způsobu doplňování vody se zásadně vyhýbáme opět z důvodu možnosti snadného zavlečení nemocí a parazitů.
  5. Dlouhodobé vystavování ryb nepříznivým podmínkám. Pokud máte nedostatečný objem filtru, překrmujete, máte příliš mnoho ryb, nečistíte filtr pravidelně, vystavujete ryby stresu a teplotním šokům, voda nesplňuje parametry pro chov ryb. Pokud delší dobu vystavujeme ryby nevhodným podmínkám oslabujete jejich imunitní systém. Oslabenou rybu potom přemůžou nemoci, které jsou ve vodě běžně přítomné a zdravou rybu nemohou ohrozit.
  6. Musíme-li tedy už léčiva používat, pečlivě dodržujeme dávkování a myslíme na to, že větší koncentrace těchto látek rybám nesvědčí a vždy zásadně omezují činnost biofiltru a tím dále rozhazují vyváženost vodního prostředí, což pak problémy dále násobí.


Seznam rubrik v této kategorii

JEZÍRKA BANAT, s.r.o. se sídlem Hněvotín 540, PSČ 783 47, IČ 278 13 070, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 52528, odkaz na OR