UVC lampa - ano, či ne?

Občas se setkáváme s názory, že UV lampy jsou proti biologické podstatě čištění vody v jezírku, že ničí vše živé, že sterilizují vodu, zkrátka že nejsou dost bio ... 
V následujících řádcích jsme pro vás shrnuli, jak vlastně UVC lampy fungují, proč se používají a jak je to s jejich škodlivostí.

Popis: V každém zahradním jezírku se vyskytuje mnoho druhů řas, které lze rozdělit do dvou skupin. V první skupině jsou řasy, které jsou tvořeny dlouhými vlákny nebo chomáči a většinou jsou pevně přirostlé k různým podkladům pod vodní hladinou. Do druhé skupiny patří řasy mikroskopické, jednobuněčné, které se vznáší ve vodním sloupci a ve velkém množství způsobují zezelenání vody.

Přestože rybám neprůhledná, zelená voda nijak nevadí, pro vlastníka jezírka představuje estetický i praktický problém. Po všem vynaloženém úsilí se stavbou jezírka není možné jeho obyvatele pozorovat a také zelená voda v zahradě nevypadá nejlépe.
Velikost jednobuněčných řas se pohybuje od 5 - 10 micronů. Pro lepší představu, do kapky vody o průměru 1 mm by se těchto řas vešlo asi 100 ks. Vyplývá z toho, že vyfiltrovat běžným filtrem tyto řasy z vody není možné. I ty nejvýkonnější bubnové filtry mají síto o velikosti ok 60 micronů. Řasy tedy těmito filtry bez problému projdou.

K likvidaci těchto řas se používají UVC lampy.

Mimo slunečního záření, které lze spatřit okem, existují ještě 3 druhy záření Slunce, které jsou pro lidské oko neviditelné. Záření označované zkratkami UVA a UVB prochází zemskou atmosférou a jejich účinek způsobuje u člověka zhnědnutí, případně spálení kůže. Třetí druh záření označovaný UVC je pro oko i tělo velmi nebezpečný a naštěstí jej zachycuje zemská atmosféra.

Účinky UVC záření se využívají k čištění vody. Speciální zářivka, která UVC záření vyvíjí, je umístěna do těla lampy a oddělena od vody utěsněným skleněným tubusem. Tato ochranná trubice je vyrobena z křemíkového skla, kterým UVC záření prostupuje snadněji, nežli běžným sklem. Voda z jezírka je díky konstrukci lampy přinucena protékat těsně kolem trubice a UVC záření narušuje a destruuje buněčné stěny jednotlivých řas. Řasy se po průtoku lampou rozpadají a následně spojují do větších celků, které už mohou být zachyceny ve filtraci.

Výkon UVC lampy ovlivňuje délka ozařované trubice, šířka vodního sloupce kolem ní a síla průtoku vody. Čím těsněji a čím déle voda kolem zářiče protéká, tím větší je účinnost lampy. Maximální průtok vody UV lampou se liší u jednotlivých výrobků a je spočítán tak, aby efektivita využití záření byla co největší. Jinými slovy, pokud se podle objemu jezírka propočte potřebný výkon UVC lampy, tento výkon je dosažený pouze při zvolení maximálního průtoku UV lampou. Použití čerpadla se slabším výkonem může vést k tomu, že UVC záření bude ničit sice dokonale, ale malé množství vody a řasa stihne v jezírku rychleji dorůstat než ji lampa dokáže ničit. Díky světlu a živinám volná řasa v jezírku roste i přes použití UV lampy a čisté vody je dosaženo pouze tím, že pomocí čerpadla o patřičném výkonu, voda nepřetržitě proudí kolem UVC zářivky.

Při montáži UV lampy je nutné vždy dodržet pokyny výrobce. Vertikální nebo nedoporučené upevnění lampy může vést k vytvoření vzduchové kapsy v jejím těle. Tlak vzduchu v této kapse pak omezuje výkon čerpadla a zabraňuje vodě obtékat zářivku ze všech stran, což má vlviv na účinnost UVC lampy a také na rovnoměrné ochlazování ochranné trubice. Křemíkové sklo je křehké a není-li vodou ochlazované ze všech stran, může to vést k jeho přehřívání a prasknutí.

Přestože samotné UVC záření je pro člověka neviditelné, při provozu UV lampy můžete spatřit modré světlo, které vyzařuje v určitých místech z těla lampy. Podle tohoto světla lze snadno zkontrolovat, je-li zářič v provozu. Na rozdíl od UVC záření je modré světlo UV lampy neškodné.
Životnost UVC zářivky je omezená, její výkon se zvolna snižuje od jejího prvního zapojení do sítě a protože je poměrně obtížné přesně spočítat dobu provozu v hodinách, doporučuje se vyměnit žárovku po jednom roce. Intenzita modrého světla UVC lampy však po této době neklesá, takže toto světlo svítí, i když zářivka už žádné UVC záření nevyvíjí.

Postupné snižování výkonu UVC zářivky je také spojeno s její účinností při čištění vody. Nová zářivková trubice dokáže první 2-3 měsíce ničit ve vodě i bakterie a viry, po zbytek své jednoroční životnosti už jen volnou řasu. Po této době postupně zeslabuje natolik, až je zcela neúčinné.

Shrnutí: Z výše uvedeného vyplývá, že použití UVC lampy k vyčištění vodního sloupce od volné mikroskopické řasy je jednoduchý, ekonomický i ekologický způsob. Použitím UV lampy se vyhneme aplikaci chemických přípravků proti zelené vodě, které většinou obsahují nebezpečnou skalici modrou (síran měďnatý). UVC záření působí pouze v těle lampy a složení ani kvalitu vody v jezírku nijak neovlivňuje.
Při volbě výkonu se řídíme následující tabulkou:

Jezírko bez ryb např. koupací 2 W výkonu na 1 m3 vody v jezírku
Jezírko s rybami 3 W výkonu na 1 m3 vody v jezírku

JEZÍRKA BANAT®, s.r.o. se sídlem Hněvotín 540, PSČ 783 47, Hněvotín, IČ 278 13 070, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 52528, odkaz na OR
Copyright © 2019, Jezírka Banat s.r.o.

Největší speciálka v ČR a SR, široký výběr

 • většinu zboží máme skladem a doručujeme do 24 hodin
 • jsme silná společnost s vlastními sklady a kapitálem
 • v kamenné prodejně se můžete na vše důkladně podívat a ihned odvézt
 • profesionální obsluha s praxí Vám vždy poradí
 • balné neúčtujeme, poštovné při objednávce nad 2.500 Kč platíme za Vás
 • nejsme vázáni na žádnou značku, nabízíme jen to nejlepší, co je na trhu
 • máme zkušenosti, neprodáváme jen z katalogu
 • komunikujeme se zákazníky při nedostatcích
 • novinky na trhu - sledujeme nejnovější trendy a technologie
 • rychlé vyřízení reklamace
 • poskytujeme servis a náhradní díly
 • jsme průkopníci v oboru, máme tradici
 • recenze na heuréce
 • mnoho referenčních akcí
 • jezírka nás baví