Ukončení okrajů jezírka

Správné ukončení okraje jezírka je jeden z nedůležitějších detailů na celé stavbě jezírka a určuje nejen, jak bude jezírko hezké, ale i jak dlouho vydrží fólie.
Přestože ubývá zejména starších jezírek s fólií přehozenou přes horní okraj, u kterých ji vidíte v minimálně 20 cm pásu nad hladinou po celém obvodu jezírka, pokusíme se popsat, jak se správně ukončení tvoří. 

Ukončení fólie v místech, kde bude molo nebo terasa

Zde je stěna jezírka vyzděna do výšky 5 cm nad budoucí hladinou. Horní hrana vyzdění tvoří zároveň podkladový beton, do kterého se ukotví rošt pro přichycení horních prken mola nebo se na něj lepí dlažba. V obou případech se fólie přetáhne přes tuto horní hranu a přivaří se k zvnějšku poplastované rohové liště. Tato plechová lišta je do vyzdění přikotvena pomocí narážecích hmoždinek. Protože je horní hrana vyzdění i s přišroubovanou poplastovanou lištou 5 cm nad hladinou, je v místech, kde je u jezírka molo, tento úzký pásek fólie viditelný. Aby se co nejvíce skryl, přetahuje se obklad z prken nebo dlažby přes hranu nad vodní hladinu (cca 3 - 7 cm) a u dřevěných mol se mezera mezi hladinou a spodní hranou obkladových prken vykrývá ještě čelní deskou. 
Cílem je, aby v místě mola či terasy zůstal viditelný a UV vystavený buď žádný, nebo jen minimální proužek fólie. 

Ukončení fólie tam, kde jezírko přechází do zahrady

Mimo prostor mola, což bývá většina obvodu jezírka, končíme s vyzdíváním stěn přibližně 20 - 25 cm pod budoucí hladinou (zpravidla vynecháme nejhornější řadu ztraceného bednění). Poté odstraníme terén směrem od vnitřních stěn jezírka ven do zahrady v šířce 30 - 70 cm. Tím vznikne po obvodu za venkovní stěnou vyzdění lem v šířce 30 - 70 cm a hloubce 20 - 25 cm. Dno tohoto lemu tvoří buď rostlý terén, nebo jej zpevníme betonem. Vzniklý prostor má v řezu tvar písmene „Z“. Izolatér jej vyloží fólií, kterou přivaří opět k rohovým poplastovaným lištám a fólii ukončí tak, že její poslední plocha trčí kolmo z terénu směrem vzhůru. Konec této poslední plochy se opět přivaří (méně často přilepí) k liště. Používá se k tomu poplastovaná lišta plochá, která se nejdříve přichytí k pevné opoře. Tuto oporu může tvořit neviditelný obrubník, oddělovací lemovka, betonový obrubník, apod. Vodní hladina končí opět 5 cm pod tímto horním přivařeným okrajem. 
Popsané způsoby ukončení okrajů vyzdívaných jezírek platí i pro jezírka kopaná.  


K tomu, aby nebyla vidět fólie v tomto mělkém lemu po obvodu jezírka, můžeme použít 3 způsoby jejího zakrytí:

 • Kameny vybrané tak, aby jejich horní strana byla těsně pod vodní hladinou, položíme na horní hranu ztraceného bednění pokrytého již fólií. Ze zadní strany je pospojujeme potěrovým betonem nebo montážní pěnou. Zbytek prostoru ke kraji jezírka vyplníme kačírkem, dosypaným až k hornímu okraji fólie. Do tohoto štěrku můžeme, ale nemusíme zasadit bahenní rostliny. 
 • Různě velké kameny, které tentokrát ční z vody přibližně ⅔ jejich výšky, položíme do mělkého lemu a vyplníme jimi celý jeho prostor. Kameny kryjí jak plochu lemu, tak i 5 centimetrový pásek fólie nad jeho hladinou.
 • Poslední způsob je kombinací dvou předchozích. Protože každý štěrk a rostliny v něm s sebou nesou práci navíc, můžeme střídat tyto úseky s částmi, do kterých položíme velké kameny, jejichž údržba je minimální. 

Nezapomeňte vkládat mezi fólii a kameny nebo fólii a štěrk podkladovou geotextilii, případně polypropylenové desky, aby nemohlo dojít k poškození fólie.

Ukončení a ochrana okrajů jezírka před velkými plemeny psů
Čivava nebo jorkšírský teriér fólii v jezírku určitě neublíží a kromě toho, menší rasy psů většinou vodu příliš nemilují. Jinak je to ale s plemeny jako jsou různé druhy retrívrů nebo novofundlandský pes, kteří vodu přímo milují a je téměř nemožné jim ve vstupu do jezírka zabránit. Většinou majitel psa a budoucí majitel jezírka zahrnuje koupání svého čtyřnohého přítele už do požadavků při zadávání stavby jezírka.

Potíže s velkými plemeny nebývají ani tak při jejich vstupu do jezírka (pes většinou skočí), ale hlavně při jeho vystupování zpět na břeh. Každé zvíře, včetně psa, je při vylézání na břeh nejisté až do chvíle, než ucítí pod nohama pevný podklad. Právě moment hledání pevného povrchu je kritický pro fólii, protože pes zatíná drápy a v panice prudce hrabe nohama. Docela snadno tak může dojít k protržení jezírkové fólie. 

Jak tedy možné psovi přizpůsobit okraje zahradního jezírka?
Nejprve je dobré se zaměřit na to, aby pokud možno pes vstupoval a vstupoval z vody jedním, maximálně dvěma místy. Jinými slovy, jen tudy, kudy chcete Vy. Dosáhne se toho položením přiměřeně velkých kamenů do příbřežní zóny, které psa odradí a po kterých se pro něj nebude možné dostat z vody. Jedna nebo dvě proluky v této zábraně slouží pro vstup a hlavně výstup z vody. Příbřežní zóna v místech proluk má běžnou hloubku (cca 20 cm) a šířku 30 - 70 cm. Na jejich dno se položí velké ploché kameny, které jsou pevně zafixovány potěrovým betonem a uloženy tak, že pozvolna zabíhají do vody a pod hladinou přesahují přes vnitřní hranu ztraceného bednění stěn jezírka. Jde o to, aby pes ve snaze se dostat z vody vždy narazil na plochu těchto velkých vstupních plochých kamenů ne na fólii.

Jako alternativu lze stejným způsobem použít materiál, ze kterého se vyrábí molo. Terasové desky, ideálně z tropických druhů dřeva, se připevní k podkladovým hranolům, které se opět zafixují potěrovým betonem na již hotovou fólii. Tato dřevěná lávka opět zabíhá s mírným sklonem do vody za hranu ztraceného bednění a z bočních stran ji opticky kryjí větší kameny nebo výsadba. Při instalaci kamene nebo dřevěné lávky je nutné mezi ně a fólii vložit přiměřeně silnou geotextilii nebo desku z polypropylenu.

Pomocí odměn, házení aportu ve vhodných místech, atd., lze psa k používání vytvořených vstupů do jezírka také cvičit.

Cílem všech popsaných způsobů ukončení okrajů jezírka je:

 • Dobře a přirozeně vypadá pouze jezírko, u kterého není vidět nad vodní hladinou žádná fólie.
 • Místo posledního ukončení fólie, tam kde jezírko přechází v zahradu, je dobré mít pod kontrolou (poslední okraj fólie je přivařený k pevné opoře).
 • Dlouhodobou odolnost fólií proti UV záření zaručuje její umístění pod vodní hladinou. Fólie vystavená UV záření přímo, má kratší životnost.
 • Jen ostré ukončení fólie Vám umožní dokonale navázat vodní hladinu na povrch okolního terénu.

Datum poslední revize a doplnění:

27.09.2021

Největší speciálka v ČR a SR, široký výběr

 • většinu zboží máme skladem a doručujeme do 24 hodin
 • jsme silná společnost s vlastními sklady a kapitálem
 • v kamenné prodejně se můžete na vše důkladně podívat a ihned odvézt
 • profesionální obsluha s praxí Vám vždy poradí
 • balné neúčtujeme, poštovné při objednávce nad 1.000 Kč platíme za Vás
 • nejsme vázáni na žádnou značku, nabízíme jen to nejlepší, co je na trhu
 • máme zkušenosti, neprodáváme jen z katalogu
 • komunikujeme se zákazníky při nedostatcích
 • novinky na trhu - sledujeme nejnovější trendy a technologie
 • rychlé vyřízení reklamace
 • poskytujeme servis a náhradní díly
 • jsme průkopníci v oboru, máme tradici
 • recenze na heuréce
 • mnoho referenčních akcí
 • jezírka nás baví