Jak a čím krmit?

Ke krmení všech druhů ryb doporučujeme používat kvalitní granulované krmivo prověřených výrobců. Jako v mnoha oblastech, i zde platí, že je mnoho povolaných,

ale málo vyvolených. Holandský výrobce krmiv Coppens, jehož krmení pro ryby prodáváme, patří mezi největší světové výrobce s mnohaletou tradicí. V nabídce máme

krmiva pro KOI - Spirulina, Orange, Grower, Wheat Germ, tříbarevné krmivo, dále špičková japonská krmiva. Krmivo pro jesetery nabízíme Steco

supreme nebo růstové krmivo Steco repro. V sortimentu máme i krmivo pro pstruhy. Více o krmivech naleznete v podkategorii průvodce krmivy.


Správné krmení ryb
Všechny druhy ryb ve vašem jezírku stačí krmit 1x, maximálně 2x za den. Je vhodné krmit ve stejnou dobu a vyhradit si na toto potěšení každého chovatele ryb alespoň 15-20 minut. Během této doby krmíme po malých dávkách tak, aby granule neplavaly delší dobu na hladině a nevymočily se z nich tak důležité látky, případně probiotika nebo vitamíny, které jsme na ně aplikovali těsně před krmením.

U kvalitního krmiva pro ryby si všímejte také, jakým způsobem je na prodejně skladováno.  Krmiva vystavená na slunci na paletě v supermarketu nejsou tou nejlepší volbou a prodejní místo napovídá také hodně o podmínkách ve skladu krmiv mimo prodejnu.

Nekvalitní produkt poznáte i podle váhy, krmivo o objemu 1l musí vážit minimálně 400-450g podle velikosti granulí. Tato nevhodná krmiva připomínají svým tvarem housenky nebo drobné válečky a více, či méně zabarvují vodu. Nižší váha jednotlivých granulí znamená více vzruchu a balastních látek při jejich výrobě, což se odrazí na vyživovacím a zdravotním stavu ryb. 

Nevhodná krmiva pro ryby:
1. Vločková krmiva - používají se pro krmení ryb v akváriích, avšak ryby v jezírku jsou větší a aktivnější, takže při krmení v jezírku dochází k rychlému rozptýlení a rozmočení krmiva. Zbytečně se tak zatěžuje kvalita vody a zatěžuje filtrační systém.
2. Rohlíky, chleba a jiné pečivo - ryby sice rády přijímají, ale moučné výrobky prochází trávicím ústrojím ryb bez využití.
3. Granule pro psy, kočky, atd. - rybám je zásadně nepodáváme, pro ryby představuje potrava teplokrevných zvířat obrovskou zátěž na vnitřní orgány, zejména játra.

Ryby ochotně přijmou vše, ale nevhodná nebo špatně strávená potrava je jen oslabuje a v důsledku kazí i vodu. Nezapomínejte, že každý živý tvor má specifické potřeby a pokud chcete, aby byl zdravý a vitální, potřebuje náležitou péči. Dobře krmené ryby nejsou náchylné na nemoci a bezpečně přezimují. Při výběru správného krmiva vám určitě rád poradí váš odborný prodejce okrasných ryb.Krmení Koi
Krmiva vyráběná pro Koi plavou na hladině, odkud je ryby sbírají, což umožňuje kontrolovat pravidelně zdravotní stav ryb, jejich chuť k jídlu, vitalitu a kondici. Vždy je proto dobré, když má krmení ryb na starosti pouze jediná osoba, která si snadno všimne jakýchkoliv změn v chování ryb. Pokud z nějakých důvodů krmení na 1-2 dny vynecháme, nesnažíme se to dohnat, ale následující den krmíme normální denní dávkou. Při odjezdu na dovolenou na běžnou dobu (10, max. 14 dní) je nejlépe nechat ryby bez krmení nebo použít automatické krmítko Fish Feeder. Poprosíte-li někoho z rodiny, případně souseda, bývá výsledkem silné zařasení jezírka a někdy i úhyn ryb. Je to proto, že člověk, kterému dáte jezírko na starosti vám v dobré víře buď chce ukázat, jak ryby v jeho péči přibraly na váze, nebo se bojí, že krmí málo. Výsledkem bývá překrmení, které napáchá více škody, než když necháte ryby hladovět. 


Krmení během zimy, potápivé krmivo pro Koi

Metabolismus ryb se řídí teplotou vody. Obecně platí, že ryby přestáváme krmit při dlouhodobějším poklesu teploty vody v jezírku na 10 °C a méně, kdy Koi ztrácejí o potravu zájem a jejich aktivita se výrazně zpomaluje, organismus se připravuje na zimu. Teplota vody 10° není žádné dogma. Zvláště v podzimních týdnech teplota vody dosti kolísá a po přestávce se lze ke krmení vrátit i po několika dnech. Pokud pečlivě sledujeme chování ryb, samy vám "řeknou", kdy a kolik krmiva před zimou podávat. Rozhodně se ale vyvarujte překrmení a případné granule navíc ihned z jezírka odstraňte. Krmit přestáváme až při dlouhodobém poklesu teploty a po celou zimu potom Koi nekrmíme, a to ani při případném krátkém oteplení. Z trávicího traktu ryb se totiž v období zimního útlumu ztrácí trávicí enzymy. Krmením Koi v této době bychom jim naopak mohli ublížit. Chováte-li společně s Koi v jednom jezírku také jesetery, platí, že je musíte přestat krmit zároveň s Koi. Jeseterovité ryby jsou sice uzpůsobeny na přijímání omezeného množství potravy i přes zimu, ale Koi by krmení během zimy mohlo způsobit vážné zdravotní problémy. Přes zimní měsíce je taktéž většinou vypnutý filtrační systém a případné zbytky krmiva by výrazně zhoršily prostředí v jezírku. Zároveň s vypnutím cirkulace vody přes filtr, končí, až do jarního spuštění, i krmení ryb. 

Zmínit bychom měli i poměrně častou snahu chovatelů krmit během pozdního podzimu nebo zimy krmivem pro Koi, které se potápí na dno.
Když se ochladí natolik, že kaprovitým rybám studené prostředí nedovolí vyjíždět k hladině a přijímat plovoucí potravu, bylo by opravdu možné ještě krátkou dobu předkládat krmivo, které by si mohly brát ze dna. K takovému sbírání potravy jim stačí i málo energie a chováte-li společně s Koi i jesetery, jistě jste si už podobného "zimního" chování Koi všimli. Granulovaná potrava pro jesetery by byla pro kaprovité, včetně Koi, samozřejmě absolutně nevhodná. Ale co speciální strava pro Koi, která se potápí na dno?

Krmení Koi granulemi, které se potápí, se nedá doporučit z více důvodů:

 • Díky tomu, že krmivo je v hloubce špatně vidět, je těžké zkontrolovat, kolik a zda vůbec ho ryby spotřebovaly. Nezkrmené granule působí problémy i během sezóny, ale v zimě, kdy biologický rozklad nežádoucích látek probíhá nedokonale, případně vůbec, by tyto látky znamenaly pro ryby smrtelné nebezpečí.

 • Během zimy pochopitelně také netušíte, zda podmínky pod vodní hladinou jezírka umožňují rybám přijímat potravu. Na rozdíl od teplé části roku je jejich apetit minimální a každý den úplně jiný. Odhadnout, jaké množství krmiva předkládat, je téměř nemožné.

 • V přírodních rybnících si ale ryby před úplným útlumem něčím na zub rády "přilepší" a nedbají na to, že by už neměly. Jistě tomu tak opravdu je, ale podmínky v přírodním rybníku se od jezírka liší, mimo jiné, i ve složení dostupné potravy. Jak jsme zmiňovali v předchozích kapitolách, přírodní strava je sice ideálně pestrá, ale v podstatě planá, kdežto uměle vyrobený koncentrát ve formě granulí zatíží vodu při překrmení nesrovnatelně více. 

Krmení Koi a ostatních kaprovitých ryb speciálním potápivým krmivem (případně i jiným) s sebou tedy nese příliš velká rizika, jeho přínos během zimy je minimální a nedá se tedy doporučit. Pokud jste během sezóny nic nezanedbali, jsou ryby na zimní období dobře připravené, mají dostatečné tukové zásoby a jejich metabolismus je přizpůsobený na přečkání nepříznivého období.  
Krmení jeseterů
Chováme-li jesetery oddělené od Koi, krmíme 1-2 krát za den speciálním potápivým krmivem pro jeseteryU jeseterovitých ryb, vždy krmíme raději velké ryby granulemi menší velikosti, než naopak. 
Při společném chovu Koi a jeseterů v jednom jezírku nejde zabránit tomu, aby se potravou pro jesetery nekrmili také Koi. Granule pro masožravé ryby i více voní a chutnají, ale v žádném případě není dobré krmit Koi pouze těmito tučnými granulemi. Technika krmení je taková, že nejdříve krmíme Koi plovoucí potravou určenou pro ně a po cca 20 minutách házení malých dávek krmiva. Takže pokud máme dojem, že se kapři už dostatečně nasytili, ihned házíme krmení pro jesetery. Koi se sice k potravě hned sjedou, ale my máme záruku, že jsme do nich dostali potravu pro ně určenou a že po 20 minutovém krmení si granulemi pouze "přilepší". Chybou je dělat přestávku mezi krmením Koi a jeseterů. Jak asi dobře víte, u kaprů se po necelé hodině apetit plně obnoví. 
Máme-li jesetery odděleně, můžeme je velmi opatrně krmit i klesne-li teplota vody pod 10 °C. Jsou-li jeseteři ve společné nádrži s Koi, přestáváme je krmit zároveň s nimi.

Krmení veslonosů
Tyto ryby se ve svém přirozeném prostředí živí planktonem. Pro úspěšný chov je nutné kupovat pouze jedince převedené (tzn. od mala krmené) na granulovanou stravu. Krmit můžeme buďto růstovým krmivem pro Koi (Grower), které veslonosi berou z hladiny elegantní otočkou, nebo drobnými granulemi (2-3 mm) pro jesetery, které tyto ryby polykají ve vodním sloupci. Přes zimu veslonosy nekrmíme, přestože jsou aktivní. Potravu si zabezpečí sami požíráním zimního planktonu, případně tak, jako ostatní ryby, přežívají ze svých tukových zásob.

Více informací o krmení ryb najdete také v článkuKoi a ostatní ryby

Datum poslední revize a doplnění:

14.09.2021

Největší speciálka v ČR a SR, široký výběr

 • většinu zboží máme skladem a doručujeme do 24 hodin
 • jsme silná společnost s vlastními sklady a kapitálem
 • v kamenné prodejně se můžete na vše důkladně podívat a ihned odvézt
 • profesionální obsluha s praxí Vám vždy poradí
 • balné neúčtujeme, poštovné při objednávce nad 1.000 Kč platíme za Vás
 • nejsme vázáni na žádnou značku, nabízíme jen to nejlepší, co je na trhu
 • máme zkušenosti, neprodáváme jen z katalogu
 • komunikujeme se zákazníky při nedostatcích
 • novinky na trhu - sledujeme nejnovější trendy a technologie
 • rychlé vyřízení reklamace
 • poskytujeme servis a náhradní díly
 • jsme průkopníci v oboru, máme tradici
 • recenze na heuréce
 • mnoho referenčních akcí
 • jezírka nás baví