Koi

Koi

Je těžké přesně říci, co nás v České republice na Japonsku tolik fascinuje. Je to japonský způsob vytváření zahrad nebo snad pouze odlišnost, naprosto jiný vzhled, tradice, zvyky, příroda i špičková technika? Je to jiné chování Japonců? Směs neuveřitelné pokory a hrdosti zároveň s neobyčejnou tvrdostí až krutostí? Mohl by to být symbol vycházejícího slunce s bílou špičkou hory Fuji a nebo obdobný symbol červené skvrny na temeni mandžunských jeřábů, se kterým je spojena varianta koi Tancho? Obdivujeme nejvíce jezírka s barevnými rybami?

A co naopak? Ví vůbec Japonci, kde leží Česká republika? Drtivá většina ano. Opačné napojení funguje přes klasickou hudbu, památky, architekturu i některé sportovce. Propojení ČR a Japonska je zvláštní a ve srovnání s jinými zeměmi v Asii zcela nadstandardní.

Spousta našich zákazníků obdivuje nádherné japonské zahrady s jezírky, ve kterých plavou japonští barevní kapři - koi. Barevní koi jsou součástí tradice japonských veřejných i soukromých zahrad a chcete-li si kousek Japonska vybudovat i u Vás doma, nejspíše se nevyhnete jezírku s koi.

Koi je vyšlechtěn z divoké formy kapra, který se, na rozdíl od našeho domácího, liší podstatně delším a štíhlejším tvarem těla, je přizpůsobeným původnímu životnímu prostředí kapra - řece.

První křížení kaprů bylo zaznamenáno již před 2000 lety v Číně, odkud se později jejich chov rozšířil do Japonska, kde si časem tyto ryby získaly obrovskou popularitu a staly se symbolem pro štěstí, úspěch a dlouhověkost. Jezírko s Koi nesmí chybět v žádném japonském parku a ceny špičkových chovných jedinců dosahují pro laiky astronomických částek, o čemž je možné se přesvědčit při návštěvách asijských zemí. Název Koi nebo Nishikigoi je z japonského překladu brokátová ryba a žádný jiný druh ryby nedosahuje tolika překrásných barevných kombinací jako Koi kapr. 

Toho je dosaženo křížením, kterému se věnují na mnoha farmách po celém světě, avšak nejlepších výsledků dosahují hlavně japonští chovatelé. Ti se věnují chovu a šlechtění Koi na rodinných farmách po celé generace s několikasetletou tradicí.

Nejvíce chovatelů najdeme v japonské prefektuře Niigata, kde mají tyto překrásné ryby dokonce své muzeum i s jezírky. Bohužel i zde platí, čím krásnější a "vyšlechtěnější" kapr, tím víc péče musíme věnovat. Méně náročné varianta chovu Koi jsou tzv. Eurokoi, což jsou barevní kapři vychovaní v Evropě. Jsou relativně odolnější, avšak s méně sytými barvami, ohraničením skvrn a tvarem těla, který je méně "doutníkový".

V Česku se začalo s chovem těchto ryb v 80. letech minulého století, kdy byly přivezeny z Japonska první kvalitní chovné kusy. Pokud ryby dělíme dle původu, tak právě na originální japonské Koi Kapry a Eurokoi – domácí barevné Koi. Původ ryb má většinou vliv i na jejich zbarvení, sytost barev, rozložení skvrn, tvar těla, hlavy a ploutví. S vybarvením ryb je u evropských odchovů problém hlavně v sytosti červené a bílé barvy, které je velmi těžké dosáhnout, jednak kvůli velmi specifickému složení vody, která je v Japonsku sycená minerály ze sopečného podloží a jednak díky zkušenostem a tradicím chovu Koi v této zemi.

 
Barevné varianty Koi

Proč je chovat?

Tyto ryby si získají brzy Vaši přízeň svou přítulností. Na rozdíl od jiných domácích mazlíčků, nedělají nepořádek, nejsou hluční a nemusí se venčit. U jezírka s Koi se výborně relaxuje, pohled na elegantní pohyby krásně barevných ryb v dobré kondici přináší zklidnění i cosi archaického do vaší zahrady i mysli. Při dobrých podmínkách a kvalitním krmení ryby rychle rostou a za pár let mohou dorůst až 100 cm při zachování všech barev.

Nároky Koi na jezírko

Koi kapři jsou ryby žijící v hejnech, proto se doporučuje chovat minimálně 5 jedinců. Čím více jich je, tím lépe a bezpečněji se ryby cítí. Objem jezírka pro Koi by měl být minimálně několik kubíků, protože ryby při dobrém krmení velmi prospívají a ve větším prostředí dosáhnou o poznání lepších rozměrů. Jezírko musí být vybaveno kvalitní filtrací a hloubkou jezírka alespoň 150 cm a více. To nejen proto, aby se ryby cítily dobře, ale i z toho důvodu, aby pohled na čistou vodu s krásnými Koi přinášel majiteli potěšení. Čím větší je hloubka a strmější okraje, tím méně se voda v létě přehřívá, vodní prostředí je stabilnější a nevytváří se podmínky pro růst řas.

Vybudování nového jezírka je nejlepší svěřit odborné firmě, kterou pečlivě vybíráme, přičemž si informace ověřujeme z více zdrojů. Pokud se chceme do stavby pustit sami, je vhodné se opět poradit s odborníky a nevycházet ze zahradnických příruček.

Nákup Koi

Mimo Koi dovezených přímo z Japonska se na trhu můžete setkat s Koi, kteří jsou množeni v České republice nebo okolních státech a občas se dokonce dovážejí z Izraele. Základ těchto chovů tvoří matečné ryby dovezené z Japonska, ale další chov a množení pak probíhá různě a s rybami různého původu. To samozřejmě neznamená, že se mezi těmito Koi nemohou vyskytnout velmi kvalitní jedinci, nicméně tato pravděpodobnost je daleko menší, než u japonských ryb. Tradice chovu a unikátní podmínky zde hrají obrovskou roli. U nás se řídíme heslem, originál je prostě originál.

Rozmnožování

Výtěr Koi, ať už pocházejí přímo z Japonska nebo z jiných zemí, není ve větších jezírkách nic mimořádného. Tření probíhá v brzkých ranních hodinách a majitel ho většinou postřehne až později podle poničených rostlin v příbřežních zónách a také na základě nezvyklé aktivity ryb. V té době už je většina jiker přilepená na podvodní části rostlin a kamenů a ryby je pomalu začínají likvidovat. Bohužel se jim nikdy nepodaří vysbírat všechny jikry a ty zůstávají v jezírku až do vykulení plůdku. 
Proč bohužel? Máte-li z výtěru radost a jakkoliv svědčí o dobrých podmínkách ve Vašem jezírku, není tato událost příliš žádoucí. Pokud se malým rybám podaří přežít a vyrůst do větší velikosti ve vyšším počtu, nastává problém, co s nimi. V jezírku by postupně začaly neúměrně zatěžovat filtrační systém, a protože v drtivé většině nevynikají barvami, je problém je někomu darovat nebo prodat. Často chovatelé vše řeší jejich vypuštěním do rybníků nebo přehrad. Nevhodnost tohoto řešení spočívá nejen v tom, že se tak do přírody dostávají barevně zmutované ryby, které ohrožují původní populace, ale i v tom, že může docházet k šíření různých nemocí, které se vyskytují v jiných zeměpisných podmínkách a populace našich kaprů proti nim nemá obranné látky. K omezení nechtěných výtěrů tak můžeme paradoxně použít vytírací kartáče, na které se ryby vytřou a následně je nechat vyschnout na slunci.

Potrava

Koi krmení Koi jsou, stejně jako ostatní kaprovité ryby, všežravci. Živí se tedy vším, co je ve vodním prostředí k snědku - od stvolů a listů rostlin, přes různé plody a ovoce, až po hmyz a vše živé, co je možné pozřít. Zároveň rozhodně nejsou potravní specialisté a tomu odpovídá i vyráběná granulovaná potrava. Složení granulí se liší dle období, ve kterém je rybám podáváme. Jednotlivé druhy krmiv popisujeme v článku o krmivech.

Mimo potravinových doplňků pro Koi, které rozhodně doporučujeme pravidelně přidávat na krmivo, lze zpestřit jejich jídelníček některými druhy lidské stravy. Koi ochotně přijímají v malém množství např. vařené brambory, čerstvý hrášek, naklíčené obilí (vhodný je zejména ječmen), pomerančovou dužinu, hlávkový salát, atd.. U tohoto příležitostného krmiva je vhodné nejprve provést test na malém množství. Pokud ryby potravu přijímají, krmíme je po malých dávkách, aby v jezírku nezůstaly žádné zbytky.

Alternativní doplňky stravy Koi obsahují také minerály a stopové prvky (vápník, sodík, draslík, magnesium, železo, uhličitany, atd.). Ty jsou nezbytné pro imunitní systém, jejich vybarvení i celkovou kondici. Samozřejmě, že ryby neuhynou, když tyto prvky nebudou ve vodě v dostatečné míře, ale pokud se chcete chovu Koi opravdu věnovat a poskytnout jim ty nejlepší životní podmínky, dá se obohacování vody o minerály jen doporučit. 

Rozměry stopových prvků a minerálů jsou opravdu malé - cca 1 - 2 µm (jsou i menší než bakterie), využívají je nejen Koi, ale nefungovala by bez nich ani biologická část filtrování vody. Jsou nezbytné pro nitrifikační i denitrifikační bakterie. 

Jak jsme již zmínili výše, protože kapři jsou všežravci, v přírodních podmínkách si dokáží konzumací všeho, co lze pozřít, zabezpečit dostatek těchto potřebných látek. V jezírku je však vše na jeho majiteli. Minerály a ostatní látky se do něj mohou v různé míře dostávat pouze s čerstvou vodou, kterou do jezírka připouštíme po čištění filtru, vysávání nebo po doplnění odparu hladiny. Potíž je, že většinou neznáme obsah těchto látek v konkrétní vodě a také netušíme, zda je připouštění čerstvé vody dostatečné, protože minerály spotřebovávají jak filtrační bakterie, tak i ryby. 

Koi přijímají minerály a stopové prvky jak ústy, při přijímání potravy, tak přes žábry a dokonce i přes kůži. Mimo pravidelné doplňování čerstvé vody je možné zvyšovat jejich obsah v jezírku i z jiného zdroje. Přípravky, které je obsahují aplikujeme buď přímo do jezírka, nebo přimícháváme na předkládanou potravu. Přidávání na krmivo je efektivnější, protože jemnou jílovitou směs, lehce přisedlou na krmivo, mohou Koi polykat zároveň s granulemi. Z okamžitě neposbíraného krmiva se minerály rozptýlí do vody kolem něj, odkud mohou být dále vstřebávány do těla žábrami nebo kůží. Látky nevyužité rybami se pak dostávají dále do filtrace, kde poslouží filtračním bakteriím. 

Pokud chcete pro vaše Koi, ale i pro celé jezírko udělat maximum, doporučujeme pravidelně obohacovat vodu o minerály a stopové prvky obsažené ve speciálních jílovitých půdách. Naleziště těchto výjimečných jílů se nachází na různých místech po celém světě. Nejkvalitnější a nejpoužívanější jsou naleziště v USA a Japonsku. V naší nabídce je najdete ve výrobcích FOK Biofactor a Montmineral


Jak tedy Koi správně krmit?

Koi nemají žaludek, ten je u nich nahrazen pouze rozšířenou částí střeva. V přírodních podmínkách jsou tedy kaprovité ryby nuceny přijímat potravu celý den, i když pouze v malém množství. Nemohou se nasytit na dlouho dopředu, protože větší množství krmiva nemají kam uložit. Můžete to ostatně pozorovat každý den u jezírka - Koi se hlásí o další potravu už hodinu po krmení.

Z výše uvedeného vyplývá, že pro napodobení chování ryb v přírodě, by bylo nejlepší, předkládat krmení vícekrát za den v malém množství. Záleží na možnostech každého chovatele, kolik má volného času, aby mohl krmit tímto způsobem. Pravděpodobně však většina majitelů Koi takové možnosti nemá. 
V chovech tržních ryb se často používají automatická krmítka, která uvolňují granulované krmivo v předem nastaveném čase i množství. U jezírka má však toto, na první pohled, ideální řešení spoustu nevýhod. Především odpadá možnost kontroly zdravotního stavu ryb, které při krmení vyjíždějí až k hladině. Automat krmí každý den stejně a při náhlých změnách počasí (kdy se může stát, že ryby během chladného dne přijímají potravu pouze minimálně) může snadno dojít k překrmení. S automatickým krmítkem odpadá i možnost přimíchávání potravních doplňků.

Nejhorším způsobem je vhození většího množství krmiva jeden krát za den. Koi by potravu samozřejmě neměli kam uložit a nespotřebované granule by ovlivňovaly kvalitu vody v jezírku.

Nejmenším zlem zůstává způsob krmení jeden krát za den, při kterém nevhodíme celou dávku krmiva najednou, ale po malých částech podáváme během 15 - 30 minut. Koi zůstávají pod každodenním dohledem, krmivo je možné obohacovat o další přírodní doplňky a během doby strávené krmením máme pod kontrolou i jeho množství. Z výživového hlediska rybám nic nechybí, protože je krmíme koncentrátem, ne "planou", i když pestrou přírodní stravou. Přidanou hodnotou tohoto způsobu je také to, že si můžeme při krmení Koi u jezírka odpočinout a zastavit se po celodenním shonu.


Krmení během zimy, potápivé krmivo pro Koi

Metabolismus ryb se řídí teplotou vody. Obecně platí, že ryby přestáváme krmit při dlouhodobějším poklesu teploty vody v jezírku na 10 °C a méně, kdy Koi ztrácejí o potravu zájem a jejich aktivita se výrazně zpomaluje a organismus se tím připravuje na zimu. Teplota vody 10° ale není žádné dogma a zvláště v podzimních týdnech, kdy teplota vody dosti kolísá, se lze po přestávce ke krmení opět vrátit i po několika dnech. Pokud pečlivě sledujeme chování ryb, samy vám "řeknou", do kdy a kolik krmiva před zimou podávat. Rozhodně se ale vyvarujte překrmení, případné granule navíc ihned z jezírka odstraňte. Krmit přestáváme až při dlouhodobém výhledu poklesu teploty a po celou zimu potom nekrmíme, a to ani při případném krátkém oteplení. Z trávicího traktu ryb se totiž v období zimního útlumu ztrácí trávicí enzymy. Krmením Koi v této době bychom jim naopak mohli ublížit. Chováte-li společně s Koi v jednom jezírku také jesetery, platí, že je musíte přestat krmit zároveň. Jeseterovité ryby jsou sice uzpůsobeny na přijímání omezeného množství potravy i přes zimu, ale kaprům by krmení během zimy mohlo způsobit vážné zdravotní problémy. Přes zimní měsíce je taktéž většinou vypnutý filtrační systém a případné zbytky krmiva by výrazně zhoršily prostředí v jezírku. Zároveň s vypnutím cirkulace vody přes filtr, končí, až do jarního spuštění, i krmení ryb. 

Zmínit bychom měli i poměrně častou snahu chovatelů krmit během pozdního podzimu nebo zimy krmivem pro Koi, které se potápí na dno.
Když se ochladí natolik, že kaprovitým rybám studené prostředí nedovolí vyjíždět k hladině a přijímat plovoucí potravu, bylo by opravdu možné ještě krátkou dobu předkládat krmivo, které by si mohly brát ze dna. K takovému sbírání potravy jim stačí i málo energie a chováte-li společně s Koi i jesetery, jistě jste si už podobného "zimního" chování u Koi všimli. Granulovaná potrava pro jesetery by byla pro kaprovité, včetně Koi, samozřejmě absolutně nevhodná. Ale co speciální strava pro Koi, která se potápí na dno?

Krmení Koi granulemi, které se potápí, se nedá doporučit z více důvodů:

 • Díky tomu, že je krmivo v hloubce špatně vidět, je těžké zkontrolovat, kolik a zda vůbec jej ryby spotřebovaly. Nezkrmené granule působí problémy i během sezóny, ale v zimě, kdy biologický rozklad nežádoucích látek probíhá nedokonale, případně vůbec, by tyto látky znamenaly pro ryby smrtelné nebezpečí.

 • Během zimy pochopitelně také netušíte, zda podmínky pod vodní hladinou jezírka umožňují rybám přijímat potravu. Na rozdíl od teplé části roku je jejich apetit minimální a každý den úplně jiný. Odhadnout, jaké množství krmiva předkládat, je téměř nemožné.

 • V přírodních rybnících si ale ryby před úplným útlumem něčím na zub rády "přilepší" a nedbají na to, že by už neměly. Nicméně podmínky v přírodním rybníku se od jezírka dosti liší, mimo jiné, i ve složení dostupné potravy. Jak jsme již zmiňovali v předchozích kapitolách, přírodní strava by měla být ideálně pestrá, ale ve své podstatě je planá, kdežto uměle vyrobený koncentrát ve formě granulí zatíží vodu při překrmení nesrovnatelně více. 

Krmení Koi a ostatních kaprovitých ryb speciálním potápivým krmivem (případně i jiným) s sebou tedy nese příliš velká rizika, jeho přínos během zimy je minimální a nedá se tedy doporučit. Pokud jste během sezóny nic nezanedbali, jsou ryby na zimní období dobře připravené, mají dostatečné tukové zásoby a jejich metabolismus je přizpůsobený na přečkání nepříznivého období.  


Jak ryby prijímají potravu během zimy v přírodních podmínkách?

V rybnících nebo přehradách si během mírnějších úseků zimy přece kaprovité ryby mohou dopřát libovolně přírodního krmiva, protože nejsou závislé na umělém přikrmování. To je pravda a také to tyto ryby činí. Umožňuje-li to teplota, posbírají ve svém okolí vše, co je k snědku. Taková potrava jim však nemůže ublížit, protože to, co je možné v zimním období konzumovat (části rostlin, planktonu, atd.) obsahuje jen velmi málo bílkovin a ryby z ní nemohou získat víc energie, než během zimy potřebují. Takovému složení potravy by odpovídalo z umělých krmiv pouze krmivo Wheat Germ, kterým lze krmit v chladných částech roku.

S chovem Koi máme dlouholeté zkušenosti. Každý začínal sám na vlastní zahradě, kde se v naprosto nevhodných podmínkách, spíše v nádobách, než v jezírku, pokoušel chovat své první ryby. Koi v té době nepřipadali v úvahu a dostupní byli pouze barevní karasi, na kterých se získávali základní zkušenosti. O Koi jsme snili, četli o nich a posléze si je mohli i pořídit. Postupem času se měnila i jezírka a kvalita vody v nich. Začínaly být dostupné i hodnotnější ryby a začali se dovážet první Koi přímo z Japonska. Vášeň pro chov ryb nás neopustila ani dnes, kdy se originální Koi pravidelně importují a kdy je možné vlastnit téměř každou barevnou variantu.

Dnes nás chov a prodej Koi do určité míry živí a tomuto celoživotnímu koníčku se věnujeme profesionálně. Jsme připraveni Vám poradit se vším, co je spojeno s těmito nádhernými rybami.

 
Prodej Koi zde
 

Datum poslední revize a doplnění:


10.11.2021

Největší speciálka v ČR a SR, široký výběr

 • většinu zboží máme skladem a doručujeme do 24 hodin
 • jsme silná společnost s vlastními sklady a kapitálem
 • v kamenné prodejně se můžete na vše důkladně podívat a ihned odvézt
 • profesionální obsluha s praxí Vám vždy poradí
 • balné neúčtujeme, poštovné při objednávce nad 1.000 Kč platíme za Vás
 • nejsme vázáni na žádnou značku, nabízíme jen to nejlepší, co je na trhu
 • máme zkušenosti, neprodáváme jen z katalogu
 • komunikujeme se zákazníky při nedostatcích
 • novinky na trhu - sledujeme nejnovější trendy a technologie
 • rychlé vyřízení reklamace
 • poskytujeme servis a náhradní díly
 • jsme průkopníci v oboru, máme tradici
 • recenze na heuréce
 • mnoho referenčních akcí
 • jezírka nás baví