Vodní rostliny

Babelka řezanovitá (Pistia stratiotes)

Je druh jednoděložných rostlin z čeledi árónovité (Araceae). Rod babelka (Pistia) osahuje podle pojetí většiny současných autorů pouze 1 druh: babelka řezanovitá (Pistia stratiotes), i když se jedná o druh dosti variabilní.

Popis
Jedná se o volně plovoucí vodní rostlinu s výběžky, které slouží k vegetativnímu rozmnožování. Je jednodomá s jednopohlavnými květy. Listy jsou jednoduché, téměř až zcela přisedlé, uspořádané do výrazné růžice. Čepele listů jsou obvejčité až lopatkovité, 2-15 cm dlouhé, světle zelené až sivozelené, na bázi tupé až zaokrouhlené, na špici uťaté, zaokrouhlené, někdy vykrojené, žilnatina je skoro souběžná. Květy jsou v květenstvích, ve ztlustlých klasech, někdy se tento typ květenství nazývá palice, která je více než do poloviny srostlá s toulcem, květenství je umístěno mezi listy. Květenství podepřeno nápadným listenem, který tvoří toulec, který je nazelenalý až bělavý, dole svinutý, na vnější straně je pýřitý. Na spodu palice je jeden přeslen samčích květů, při vrcholu je izolovaný samičí květ. Okvětí chybí. Tyčinky jsou 2. Gyneceum je složeno z 1 plodolistu, je monomerické, semeník je svrchní. Plody jsou dužnaté, jedná se o bobuli, která je zpočátku zelená, za zralosti pak světle hnědá.

Rozšíření
Babelka řezanovitá je dnes rozšířena v tropech až subtropech celého světa, ne všude je však původní. V ČR se jedná o nepůvodní druh. Jen zcela ojediněle a přechodně zplaňuje i do volné přírody. V našich podmínkách ji lze pěstovat v akváriích, nebo i ve venkovních zahradních rybníčcích za předpokladu, že je v zimě uchovávána v uzavřených místnostech, s dostatkem umělého světla, nahrazujícího krátký denní svit.Řezan pilolistý (Stratiotes aloides)

Popis
Vodní rostliny, nejdříve kořenující, v době květu volně plovoucí pod hladinou s listovou růžicí částečně nad vodou. Růžici tvoří tuhé listy s pilovitým a ostře zubatým okrajem, mečovitého tvaru až 40 cm dlouhé (odtud název řezan). Je to dvoudomá rostlina s jednopohlavnými květy. Kvete bílým květem, když se více rozroste tak na hladině vytváří tropický efekt. Květy jsou stopkaté, samčí po 3, samičí jsou jednotlivé. Na bázi květních stopek jsou 2 toulcovité listeny. Okvětí je rozlišeno na kalich a korunu. Kališní lístky jsou 3, korunní také 3, korunní lístky jsou bílé, cca 1,5-2,5 cm dlouhé. Tyčinek v samčích květech je 12. Gyneceum v samičích květech je složeno ze 6 plodolistů, je synkarpní, semeník je spodní. Plod je suchý, jedná se o tobolku, která je dvouřadě ostnitá.

Rozšíření
Střední a severní Evropa s centrem výskytu na rozhraní Evropy a Asie. U nás původní na jižní Moravě. Vyskytuje se i v Čechách, zde je jeho výskyt druhotný, rozšiřován převážně vodním ptactvem. Střední a severní Evropa s centrem výskytu na rozhraní Evropy a Asie. U nás původní na jižní Moravě. Vyskytuje se i v Čechách, zde je jeho výskyt druhotný, rozšiřován převážně vodním ptactvem.Vodní mor kanadský (Elodea canadensis)

Popis
Elodea canadensis je vytrvalá typická vodní rostlina. Její lodyhy jsou vzpřímené, křehké, svěže nebo tmavě zelené, až 1 mm silné. Listy většinou po 3 v přeslenu, přisedlé, kopinaté, obvykle do 10 mm dlouhé a 3 mm široké, světle zelené. Optimální teplota pro pěstování je v rozmezí 15-20°C (maximální snášená teplota je 28°C).
Množí se řízkováním, velké rostliny se ochotně větví pod hladinou.

Rozšíření
Kanada, Severní Amerika, Evropa, Vodní mor kanadský je v ČR nepůvodní rostlina, která pochází ze Severní Ameriky. V ČR zdomácněla, ale vyskytuje se čím dál méně.JEZÍRKA BANAT®, s.r.o. se sídlem Hněvotín 540, PSČ 783 47, Hněvotín, IČ 278 13 070, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 52528, odkaz na OR
Copyright © 2020, Jezírka Banat s.r.o.

Největší speciálka v ČR a SR, široký výběr

 • většinu zboží máme skladem a doručujeme do 24 hodin
 • jsme silná společnost s vlastními sklady a kapitálem
 • v kamenné prodejně se můžete na vše důkladně podívat a ihned odvézt
 • profesionální obsluha s praxí Vám vždy poradí
 • balné neúčtujeme, poštovné při objednávce nad 2.500 Kč platíme za Vás
 • nejsme vázáni na žádnou značku, nabízíme jen to nejlepší, co je na trhu
 • máme zkušenosti, neprodáváme jen z katalogu
 • komunikujeme se zákazníky při nedostatcích
 • novinky na trhu - sledujeme nejnovější trendy a technologie
 • rychlé vyřízení reklamace
 • poskytujeme servis a náhradní díly
 • jsme průkopníci v oboru, máme tradici
 • recenze na heuréce
 • mnoho referenčních akcí
 • jezírka nás baví